שמן וצבע לדק עץ ולפרגולה

סינון לפי מחיר:
62890

דק עץ או פרגולה בגינה הם חלק בלתי נפרד מהחצר המודרנית. הדק מוסיף יוקרתיות אך עדיין שומר על אווירת חוץ טבעית, מאפשר ליהנות עד תום מהחצר שלנו, לארח חברים ומשפחה בנוחות ומעניק אופי ייחודי לחצר הבית – ולכן זה לא מפתיע שהפך לבחירה הפופולרית לגינות בישראל.

אבל דק עץ וכל ריהוט עץ חיצוני אחר גם חשוף לתנאי מזג האוויר שונים, קרינה, לחות, גשם וכדומה, ולכן עלול לאבד מצבעו ולהתבלות עם הזמן. כדי לשמור על דק עץ (וכן גדר עץ או פרגולה) למשך שנים רבות וארוכות חשוב לדעת כיצד לדאוג לעץ, לנקות אותו ולתחזק אותו. זה לא מסובך כמו שאתם אולי חושבים; מדובר על פעולות פשוטות לביצוע, אבל כאלו שמצריכות מעט סבלנות והבנה בתהליך. 

המדריך הבא יסביר לכם כל מה שאתם צריכים לדעת על נקיון דק וחידוש דק, כך שתוכלו לשמור על הדק שלכם באופן עצמאי, בקלות וביעילות, וכך לחסוך בעלויות של אנשי מקצוע (וכמובן בעלויות של החלפת הדק לאחר שהתבלה בגלל הזנחה…).

קודם כל – למה תחזוקה ונקיון דק עץ כל כך חשובים?

התשובה פשוטה: השכבה העליונה של דק העץ סופגת את כל תנאי מזג האוויר השונים, ולכן עם הזמן היא מתבהרת, מאפירה ובהמשך גם סובלת מסדקים ומאבדת את כל תכונותיה. בהמשך, הסדקים האלו עלולים לגדול, וכך הדק הופך לכר פורה עבור לכלוך וכן צמיחה של עשבים שוטים. מכאן התהליך כבר מהיר ואכזרי – העשבים מביאים איתם לחות, שפוגעת באופן מהותי בעץ ומביאה איתה פטריות ועובש עד שהעץ נרקב לחלוטין. זה כמובן נחשב כבר שלב הגסיסה האחרון, אבל עד שמגיעים אליו, יש הרבה מה לעשות כדי לחדש את העץ ולהציל אותו.

מילות המפתח של שמירה על דק עץ היא תחזוקה וניקיון שוטף של הדק. ניקיון שוטף אחת לשבוע, תחזוקת שמן אחת למספר חודשים וחידוש עץ במקרים קיצוניים, יאפשרו לכם לשמור על הדק שלכם למשך שנים ארוכות.

חומרים לתחזוקת עץ

הדבר החשוב ביותר בתהליך התחזוקה הוא להשתמש בחומרים הנכונים. שימוש בחומרים האיכותיים והמתאימים ביותר לעץ שלנו, יאפשרו לנו לשמור עליו לאורך זמן בקלות וללא מאמץ. 

חומרים לתחזוקת ונקיון עץ צריכים להיות ייעודיים לעץ ולדקים מעץ, המתמודדים עם פרמטרים שונים שעלולים לפגום בעץ – קרינת UV, תנאי מזג אוויר משתנים, שינויי טמפרטורה, לחות וגשם. בזכות החומרים האלו, הדק נשמר לאורך זמן, שומר על כל תכונותיו, בריא, מבריק וחיוני, ועמיד במשך שנים ארוכות.

שמן לעץ הוא אחד החומרים העיקריים לתחזוקת עץ. השמנים מבליטים את היופי הטבעי של סיבי העץ, חודרים לעומק העץ, מונעים קילוף של צבע, מונעים חדירה של טיפות מים וכן חלקם מכילים חומרים קוטלי פטריות, עובש, ריקבון ומזיקי עץ. החומרים משתנים זה מזה בהתאמה לסוג הדק שלכם – למשל, ישנו שמן ייעודי לדק מולבן, שמן לדק במבוק, שמן לדק טיק, שמן לדק עץ, שמן עם צבע לדק ועוד. 

תהליך נקיון דק עץ

הניקיון של הדק ותחזוקתו מתחלקים לשלושה מצבים עיקריים – נקיון שוטף, תחזוקה קבועה, וכן חידוש במצבים קיצוניים של העץ:

 • נקיון ותחזוקה שגרתיים לדק עץ פרגולה או גדר מעץ

אחת לשבוע יש לדאוג לנקיון שוטף של הדק, אך ורק בשימוש במטאטא ושטיפה במים. אין להשתמש בחומרים כימים, כלור, מסיר אצות וכדומה – החומרים האלו יכולים לגרום יותר נזק מתועלת. 

כך תעשו זאת:

 • שטפו את הדק עם מים תוך כדי שפשוף קל ועדין עם מטאטא נקי או מברשת
 • בזמן הנקיון השוטף, דאגו לסלק עלים שנשרו על הדק וכן את כל האבק המצטבר עליו 

זה הכל, פשוט וקל! אם תבצעו את הנקיון השוטף הזה אחת לשבוע, לא תאפשרו לעץ להתבלות – אלא רק טיפונת להתבהר, מה שמוביל אותנו לשלב התחזוקה הבא. 

 • תחזוקה עדינה לדקים מעץ, גדרות ופרגולות וריהוט גן מעץ

כל תקופה זמן מסוימת – בין חצי שנה לשנה וחצי, תלוי במידת חשיפת הדק לשמש – תוכלו לראות שצבע העץ מתבהר קצת. זה עניין מתבקש וטבעי, שאין מה להיבהל ממנו, אך הוא מדליק נורה – הגיע הזמן לשימון! 

כך תעשו זאת:

 • תחילה, יש לנקות את הדק – שטיפה טובה של הבוץ והאבק בלי סבון, והברשה עם מברשת עץ טובה. אם העץ לא יהיה נקי כראוי, השמן לא יוכל לחדור לעומק העץ ובמקום זה ייצור שכבה חדשה של שמן על גבי הלכלוך, מה שיגרום לו להתקלף ולכל הפעולה להיות חסרת משמעות. 
 • לאחר השטיפה המתינו שהעץ יתייבש לחלוטין, שכן הלחות על גבי המשטח תמנע מהשמן לחדור לעץ.
 • בתום הייבוש, יש לבצע יישום של שמן צבע לדק עץ או פרגולה באמצעות החומרים הייעודים והמתאימים לעץ חיצוני. שמן לדק עץ בלנשון, ווכה או שמן בונדקס יעשו את העבודה בקלות ובמהירות – אלו שמנים המיועדים לעץ חיצוני, המכילים הגנה מפני קרינת UV והגנה מפני נוזלים. מומלץ לבחור ביום בו מזג האוויר יבש ולבצע את השימון בשעות בהן השמש לא נמצאת ישירות מעל הדק. 
 • את השמן יש ליישם באמצעות פד צביעה או רולר ייעודי, לפי הוראות המיכל. 
 • יש לתת לשכבת השמן להתייבש כמו שצריך – ורק לאחר מכן לדרוך שוב על הדק. בשלב הזה הדק ייראה ממש כמו חדש, והצבע יחזור להאיר את הדק!

 • חידוש אינטנסיבי לדק עץ, ריהוט גץ מעץ, גדרות ופרגולה

במידה והעץ הוזנח במשך תקופה ארוכה הוא עלול להתחיל בשלב האפור שלו, ולהיראות חסר חיוניות וחיים. שלב התחזוקה הזה הוא קריטי, שכן עוד רגע העץ עלול לגסוס לחלוטין. במצב הזה העץ זקוק לנקיון יסודי וחידוש דק אינטנסיבי – כדי לעשות זאת, יש להשתמש בחומר אגרסיבי יותר, שנקרא מסיר צבע מעץ. 

כך תעשו זאת:

 • לפי הוראות המיכל, מרחו את מסיר הצבע ושפשפו אותו אל תוך הדק.
 • בתום השימוש במסיר צבע מעץ, חשוב לשטוף היטב את הדק, כדי לא להשאיר שאריות חומר פעיל על העץ בזמן הייבוש. יש להמתין עד שהמים מתייבשים לחלוטין. 
 • החומר מסיר לחלוטין את צבע הדק המאפיר, וגורם לסיבים העדינים של העץ לעמוד. לכן, לאחר הייבוש יש ללטש את הדק באופן עדין, עד שהוא חלק.
 • בשלב האחרון בחידוש הדק יש ליישם שתי שכבות שמן לדק בעזרת פד צביעה או רולר ייעודי, כדי להשיב את הצבע העמוק לדק. שימו לב – יש להמתין לייבוש הדק בין יישום שכבה אחת לשנייה, לפי ההוראות הכתובות על המיכל. 

אמנם התהליך הזה לוקח קצת יותר זמן – שכן יש להמתין הרבה בין ייבוש לייבוש ודרושה סבלנות – עדיין מדובר על תהליך פשוט וקל, שיחזיר לכם את הדק מהמתים וישיב לו את הזוהר והחיוניות שלו. בסוף התהליך, הדק שלכם יראה כמו חדש! 

ניקיון ותחזוקה לדק – לא מסובך עם החומרים הנכונים!

ברגע שתאבחנו את מצב הדק או הפרגולה והגדר שלכם, תוכלו להבין איזה מצב תחזוקה וניקיון דרוש לכם, ולקנות את החומרים המתאימים בהתאם למצב הדק. 

"אירוקו" היא חנות אינטרנטית מובילה המתמחה בעץ ומוצרים הנלווים לו. חברת אירוקו משתמשת רק בחומרים האיכותיים ביותר בשוק של החברות המובילות, ביניהן בונדקס ו-WOCA, ויש לה עשרות שנים של ניסיון בהתקנה ותחזוקה של פרקטים ודקים. אצלנו תמצאו מלאים של שמנים לדק, מסירי צבע ומבהירים המתאימים לכל סוגי העץ ולכל מצבי הדק. 

אתם מוזמנים להציץ עכשיו בקטלוג המלא שלנו, ולהזמין שמן לעץ בהתאמה למצב העץ שלכם, שיגיע עד אליכם הביתה. תוך כמה ימים ומספר שעות עבודה, הדק שלכם ייראה כמו חדש! לא בטוחים איזה שמן מתאים לכם? צרו קשר עם המומחים שלנו, שישמחו לעמוד לרשותכם ולענות על כל שאלה.

אל תפספסו!

קופון 5% הנחה

על כל חומרי הניקיון לשבוע הקרוב בלבד!

סל קניות