איך משיבים את החיים לפרקט ומטשטשים שריטות? יש לנו את כל הפתרונות!

כל מי שיש לו פרקט בבית מודע לחשיבות הגדולה שלו – פרקט הופך כל בית לבית חמים ונעים בעל אווירה ביתית, ויוצר שילוב אופטימלי בין משפחתיות וקסם לבין יוקרה ומודרניות. אבל עם הזמן הפרקט יכול לאבד קצת מקסמו, בין אם הוא נשרט, נשחק או פשוט נראה עייף. 

אנשים רבים חיים עם "הגזרה" שכן אינם רוצים להוציא סכומי כסף גדולים על תיקון הפרקט. אבל למעשה, תיקון של הפרקט והשבת המראה החי והחם שלו לא חייב להיות כל כך מורכב; עם קצת סבלנות, חומרים אפקטיביים ועבודה פשוטה, תוכלו להפוך פרקט ישן לחדש. 

כדי לעשות זאת, עליכם לאפיין את הנזק והפגיעה בפרקט כדי להבין כיצד להתמודד איתם. יש כמה סוגי פגיעות עיקריים:

  1. שריטה עדינה, עמוקה או חור בפרקט 
  2. אזור שחוק בפרקט 
  3. פרקט בעל מראה עייף וחסר חיים 

ההתמודדות עם כל אחד מהנזקים המקומיים האלו דורשת דרך טיפול שונה ושימוש בחומרים אחרים. נציג כעת את כל דרכי הטיפול ואת החומרים הדרושים, כך שתוכלו לטפל ולתקן את הנזק בעצמכם!

שריטה עדינה או שריטה עמוקה בפרקט

אם זיהיתם שריטה עמוקה על הפרקט, אם חפץ נפל על הפרקט ועשה לו נזק, אם יש חור בפרקט, מספר חורים או מספר שריטות – את כל הבעיות האלו ניתן לתקן יחסית בקלות עם ערכה לתיקון פרקטים. הערכה מכילה גם חומרי מילוי וגם טושים מיוחדים שמכילים צבע מיוחד לפרקט. תהליך התיקון דורש סבלנות וזמן (כי לא ניתן לבצע הכל במקביל, ויש צורך להמתין בין שלב לשלב) – אבל יחד עם זאת מדובר בתהליך קל ופשוט וכל אחד יכול לבצע אותו, גם אם אתם חושבים שאין לכם "ידיים טובות". 

ערכה לתיקון שריטות וחורים בפרקט

מיועד לכל סוגי הפרקט:
פרקט עץ, פרקט למינציה,פרקטSPC,פרקט LVT

אזור שחוק בפרקט עץ אמיתי*

לעיתים יש אזור ספציפי על גבי הפרקט בו הפעילות הרבה יותר אינטנסיבית – למשל, פינת המטבח, אזור מעבר בין חדרים, או השטח עליו מונח כיסא המחשב. לבד מהשטח הספציפי שנשחק, שאר הפרקט נראה במצב מצויין. אז מה עושים? ניתן ללטש רק את האזור הנגוע ולחדש אותו באמצעות יישום שכבת לכה או שכבת שמן לפרקט.

גם כאן, מדובר על פעולה פשוטה יחסית, אך כזו הדורשת משייפת לעץ (אפשר לקנות משייפת לשימוש ביתי). התהליך מורכב ממספר שלבים: יש לגדר את האזור הדורש טיפול, ללטש אותו, להסיר את שכבת הלכה או השמן הישנה, ואז לצבוע שתיים-שלוש שכבות של לכה מיוחדת לפרקט או שמן מיוחד לפרקט. 

את השמן או הלכה מתאימים לפרקט: 

  • פרקט מעצים אקזוטיים או טרופיים: אם מדובר על פרקטים מעצים אקזוטיים או טרופיים, רצוי שאת השכבה הראשונה ניישם עם לכה פוליאוריטאן (לכה שאינה על בסיס מים). מדובר על לכה חד רכיבית. מצד אחד, ללכה זו יש ריח יותר חזק מלכה אקרילית, אך מצד שני היא הכרחית במטרה לשמור על הגוון הנכון של העצים הטרופים. בנוסף, לכה זו, בניגוד ללכה אפוקסית, מונעת ראקציה של סידן, שקיים בכמות גדולה בעצים טרופיים. שימו לב – את השכבה הראשונה יש ליישם עם לכה פוליאוריטאן, אך את השכבה השנייה והשלישית ניתן כבר ליישם עם לכה אפוקסית על בסיס מים, לפי בחירתכם. 
  • פרקט עץ עם גימור שמן – לבסוף, עבור רצפות עם גימור שמן, יש לבצע את אותו התהליך אך ליישם על המשטח שמן לפרקט, ולא לכה. ישנם סוגים רבים של שמן לפרקט ולכל אחד יתרונות וחסרונות; אם יש לכם עץ מיוחד או פרקט במבוק ואתם מתלבטים בסוג השמן, כדאי לפנות לייעוץ מקצועי כדי להתאים את השמן הנכון ביותר. 

*שימו לב – הליך התיקון עבור סיטואציה של שחיקת פרקט מיועד רק לפרקטים מעץ אמיתי. לא ניתן ליישום על גבי פרקט למינציה!

 ריענון הפרקט

במצב השלישי רצפת הפרקט היא בסך הכל בסדר, אך נראית "עייפה" וחסרת חיים, וזקוקה לריענון כדי להשיב לה את הקסם והחמימות. במקרה זה, יש מספר אפשרויות, כאשר השאלה החשובה ביותר היא סוג הפרקט שיש לכם בבית – פרקט למינציה, פרקט עץ בגמר לכה או פרקט עץ בגמר שמן. במקרה של רענון הפרקט ניתן להשתמש באותם החומרים עבור פרקט עץ בגמר לכה ופרקט למינציה, אך יש להשתמש בחומרים שונים עבור פרקט עץ בגמר שמן. 

במקרה של פרקט למינציה ופרקט עץ לכה ישנם שני סוגי חומרים מומלצים כשיישומם זהה לחלוטין:

  • פוליש – חומר הברקה לפרקט, חומר עדין המייצר שכבת הגנה לפרקט ומתייבש במהירות (20-30 דקות). הפוליש מאפשר את הרענון שאתם כל כך מצפים לו, אך שימו לב שהוא יורד עם הזמן, ולכן מומלץ ליישם אותו אחת ל3-6 חודשים, בהתאם למצב הפוליש. אם בטעות תשתמשו בו יותר מדי, ניתן להסיר אותו בקלות על ידי סבון חזק מיוחד לפרקטים (פוליש רימובר  POLISH REMOVER). פוליש מעלים לגמרי שריטות עדינות ומטשטש שריטות עמוקות, והכי חשוב מחזיר את ה"חיים" לפרקט. 
  • לכה מדוללת – אופציה נוספת היא שימוש בלכה מדוללת (כמו פרש אנד אפ או פרוטקטור), סוג של פולימר נוזלי עם כושר התחברות מעולה לכל סוגי הפרקטים. החומר הזה מייצר שכבת הגנה חדשה לפרקט, מעין שכבת ציפוי. יש ליישם אותו אחת לכמה שנים, שכן יישום החומר בתדירות גבוהה יוצר מראה של רצפה מפלסטיק. שימו לב – החומרים האלו הם חזקים יותר, הם פחות "סלחניים" ביישום שלהם, אך עדיין פשוטים ליישום ומייצרים שכבת הגנה חזקה שלא ניתנת להסרה בקלות. החומר קיים בשקוף או בשחור עדין, אם תרצו להכהות מעט את הפרקט. 

כיצד מיישמים את החומר? הסרטון הבא ידגים יישום של פוליש, אך בהחלט תקף לחלוטין גם לגבי יישום של פרוטקטור או פרש אנד אפ ( לכה מדוללת):  

ישום פוליש לפרקט 

נזקים מקומיים בפרקט – מתי צריך להזמין איש מקצוע?

כפי שניתן לראות, יש מספר סוגי נזקים לפרקט שניתן לתקן לבד באופן מקומי. כשמדובר על אזור אחד או שניים בחלל גדול, הנזקים הללו ברי תיקון יחסית בקלות. אולם, אם הנזקים פזורים בכל שטח הפרקט, ואם הם משלבים מספר בעיות – למשל, חלק אחד נשחק, חלק אחר נשרט, בחלק אחר הפרקט התנפח ובחלק רביעי הפרקט השחיר – יש צורך בטיפול משולב ובשימוש בכמה חומרים במקביל.

לרוב, ניתן לעשות את הטיפול בביצוע עצמי תוך הסתייעות בכל החומרים והמדריכים הרלוונטיים, אך לעתים המצב דורש התערבות של אנשי מקצוע, ובמקרים קיצוניים אף יש צורך בהחלפה טוטאלית של הפרקט. אם אתם לא בטוחים איך לתקן את הפרקט שלכם, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר ונשמח לעזור!

Renovation-parquet
השאירו פרטים ונחזור אלכם

סל קניות