כל האמת על פרקט

תחזוקת רצפות פרקט – המיתוס והאמת

המתכון לאורך חיי הפרקט: איך מגנים, מנקים ומחדשים פרקטים

התקנת פרקט מנערת ומרעננת את הרגלי הניקוי והתחזוקה של הבית, ולמעשה מהווה נקודת מעבר לשיטות קלילות ומהירות יותר, וללא ספק חסכוניות יותר במים…

מרכיבי הטיפול ברצפת פרקט לפי מועד יישומם: א. מייד עם ההתקנה – הרכבת חומרי הגנה רכים בתחתית הריהוט, לשם הגנה על הפרקט מפני שריטות. ב. ניקוי שוטף – בעזרת חומר ניקוי מיוחד לפרקטים מדולל במים ומטלית לחה סחוטה. ג. תחזוקה תקופתית (לא הכרחי) – מריחת פוליש או חומר רענון לשימור פני הפרקט. ד. חידוש פרקט (עץ בלבד) וותיק – באמצעות ליטוש וחידוש הגימור (אחת ל-15 שנה בממוצע).

תחזוקה נכונה של הפרקט תשמר את החיוניות שלו ותאפשר הנאה מרבית ממנו לתקופה ממושכת.

עמידות פרקט לאורך זמן: עץ לעומת למינציה

למינציה איכותית עשויה להחזיק מעמד 8-10 שנים בממוצע. במשך הזמן יחלו להופיע סימני בלאי (השחרה, תפיחה) בעיקר בחיבורים בין הלוחות, כתוצאה מחדירת לחות.

פרקט עץ איכותי יכול לשמור על חיוניותו למשך עשרות שנים ויותר. ניתן לחדשו אם צריך לאחר 12-15 שנים על-ידי ליטוש וחידוש הגימור.

הגנה משריטות (פעולה חד-פעמית)

למניעת שריטת פרקט העץ או הלמינציה במהלך הזזת רהיטים, נהוג להצמיד בתחתיתם פריטי הגנה מיוחדים לפרקט, העשויים מחומרים רכים כגון לבד קשיח, צמר לבד וגומי. רכיבים אלו מאפשרים לרהיט להחליק על פני הפרקט מבלי להזיק לו. חשוב לבצע משימה זו מיד בסמוך להתקנת הפרקט, לפני הכנסת הריהוט לחדר. ניתן לרכוש מדבקות לבד הגזורות בצורות ובמידות שונות, וכן בורגי לבד, המיועדים להדבקה על רגלי כסאות, שולחנות, ספות וכד’.

לכיסאות משרדיים ולשידות ניתן להתאים גלגלי גומי במקום הגלגלים המקוריים: בזכות רכותם וגמישותם הם נעים מעל גרגרי אבק ולכלוך ללא שחיקת הפרקט.

שמירה מפני חדירת לחות

לקראת התקנת פרקט בבית חדש או בבית שהוחלפה בו הרצפה – מומלץ לבצע מדידת לחות במשטח המיועד, ולדאוג לייבוש הלחות במידת הצורך לפני ההתקנה (הכרחי בדירות עם חימום תת-רצפתי).

נוזלים שנשפכו על הפרקט יש להסיר ולא להמתין להתייבשותם (כשמדובר בלמינציה – חשוב במיוחד לנגב ללא שהיות, כדי למנוע ספיגת לחות אל תוך הלוחות).

אם מתגלה נזילה בצנרת בסביבת הפרקט, יש לתקנה ללא דיחוי ולבדוק את מצב הפרקט – יתכן שנדרש להסיר חלק ממנו על מנת לייבשו.

ניקוי שוטף (יומיומי/שבועי)

יש להשתמש בסבון יעודי – לפרקט עץ בגימור שמן או לפרקט עץ בגימור לכה וללמינציה.

מהלך הניקוי: 1. שאיבת אבק. 2. ניעור מיכל הניקוי ומהילת החומר במים בהתאם להוראות על האריזה (לרצפה מלוכלכת מאוד – ריכוז גבוה יותר). 3. ניקוי לאורך לוחות הפרקט (לאורך סיבי העץ), תוך שימוש בסמרטוט שאינו מותיר סיבי חוט.

חשוב: 1. הרצפה צריכה להיות לחה ולא רטובה – למניעת נזק ללוחות, לכן יש להשתמש בסמרטוט לח ובשום אופן לא לשפוך מים. ברצפת למינציה – יש לסחוט היטב את הסמרטוט, כדי להימנע מחדירת לחות אל חיבורי הלוחות. 2. אין להשתמש בחומרי ניקוי חזקים, למניעת נזק לחומרי הגימור של הפרקט.

שיטה מומלצת לטיפול יעיל ומהיר במגוון סוגי הפרקט: לחץ לצפייה – באדיבות חן פרקט.

מיתוס: “תמיד רצינו רצפת עץ חמימה ואלגנטית, אבל שמענו שפרקט קשה לנקות…”

תגובה: אם מלאכת ניקיון מייגעת, כולל שפיכת דליי מים ואיסופם, חיונית עבורך לתחושת בית נקי ואינך יכול לוותר עליה כחלק מאורח חייך – מוטב שלא תרצף בפרקט…

מיתוס: “ריצוף למינציה פרקטי יותר מפרקט עץ…”

תגובה: למינציה אמנם עמידה למדי בפני שריטות, אך עדינה מאוד במגע עם נוזלים. פרקט עץ מתמודד יפה עם נוזלים, ובגימור לכה – מוגן יחסית משריטות.

תחזוקה תקופתית להברקה (אחת לכמה חודשים, לא הכרחי)

פוליש – יש למרוח בעזרת סמרטוט על פרקט (עץ או למינציה) נקי ויבש, ולהמתין 30 דקות לפחות לפני החזרת הרהיטים למקומם. רצפה עם פוליש מנקים בעזרת סבון לפרקט או בעזרת פוליש מדולל במים. אם מלוכלכת מאוד – ניתן לבצע ניקוי יסודי בעזרת “פוליש רמובר” ואז למרוח שכבת פוליש חדשה.

חידוש פרקט

פרקט עץ – ניתן לחידוש אחת לחמש עשרה שנה בממוצע, באמצעות ליטוש להסרת השכבה העליונה ומריחת הגימור מחדש.

פרקט למינציה – לאחר שהתיישן ניתן להסירו או להחליפו בחדש.

לשימור המראה החיוני של רצפה מרופדת בחיפוי פרקט, מומלץ להיעזר בהמלצות שלעיל לטיפול נכון ולמזער הצטברות של פגעי לחות ושחיקה. כמו כן עשוי המידע לסייע בבחירת פרקט מתאים – בזכות ההבחנה בין שמועות מטעות לבין המציאות.

D791D7A8D795D7A0D7A9D798D799D799D79F-D798D799D7A7-2-e1512637141587-640x569-1
השאירו פרטים ונחזור אלכם

סל קניות