שמן ולכה לפרקט עץ

סינון לפי מחיר:
891245

לכה לעץ ולפרקט – המדריך המלא

עץ הוא אחד האלמנטים היפים ביותר לריהוט הבית, בין אם מדובר על פרקט עץ חלומי, רהיטי עץ מלא יפיפיים ויוקרתיים, דק עץ ורהיטי עץ בגינה ועוד עוד. אם גם אתם מאוהבי העץ, אתם בטח יודעים שעם הזמן עץ עלול לאבד מקסמו, להיראות חסר חיים, להישחק וכן להינזק מגורמים שונים כמו לחות או נוזלים.

כדי להימנע מכל אלו ולשמור על עץ חזק, בריא ומרשים למשך שנים רבות, יש לתחזק אותו באמצעות החומרים והמוצרים המתאימים, ובראש ובראשונה למרוח עליו גימור של לכה או שמן. הגימור הזה מעשיר את צבע העץ ומרקמו תוך שהוא מגן עליו משריטות, שחיקה ונזקים טבעיים ולא טבעיים אחרים. 

אם התקנתם לאחרונה פרקט חדש או קניתם סלון עץ שעוד מריח כמו יער אורנים, זה הזמן לצפות אותם בלכה איכותית ולשמור אותם חדשים ומפוארים. לא בטוחים מאיפה להתחיל? המדריך הבא יסביר לכם כל מה שאתם צריכים לדעת!

תפקידה של הלכה 

לכה לפרקט או לעץ תפקידה לייצר שכבת הגנה מעל העץ. הלכה מספקת את הגימור הסופי לעץ, והיא השלב האחרון שעושים לעץ או לפרקט. הלכה מגנה על העץ מפני שחיקה, כתמים, בלאי, נוזלים, שריטות, מזג אוויר משתנה, לחות וכל דבר אחר שעלול לפגוע בעץ ולשחוק אותו. כמו כן, לכה איכותית תשמור על גוון אחיד לאורך השנים ולא תצהיב. את הלכה מומלץ לחדש "פעם ב…" במידה והיא נשרטת, מאבדת מהברק או משנה את צבעה. 

ההבדל בין שמן ללכה

לכה לעץ היא שם כולל לסוגי לכות שונים שניתן למרוח על העץ. קיימים היום שילובים שונים של חומרים המתפקדים כלכה – אלו יכולים להיות לכות פוליאורטאן טהורות, שמן וכן ערבוב של שניהם. הרכב הלכה משפיע על יישום הלכה על הפרקט וכן על התוצאה הסופית.

ההבדל בין לכה לעץ לבין שמן לעץ נטוע באופן ההגנה. את הלכה מורחים במספר שכבות, כאשר השכבות הראשונות – שכבת הבסיס או 'פריימר' – הן שכבות מדוללות הנספגות לעומק העץ, ומעליהן נבנית השכבה העליונה החזקה יותר. השכבות האלו מייצרות יחד שכבת מגן על העץ, שפעולת לשמור עליו לאורך זמן.

השמן, לעומת זאת, עובד בצורה מעט אחרת – שכבות השמן נספגות בעומק העץ, כך שהשכבות בנויות מעומק העץ החוצה, כאשר אין ממש שכבת הגנה מעל העץ. השמן עצמו, שהוא כמובן דוחה מים, לא מאפשר ספיגה של נוזלים בעץ וכך העץ נשמר לאורך זמן. שמן, לעומת לכה, מצריך שימון מחדש בתדירות גבוהה שכן עם הזמן גם השכבות העליונות נספגות לעץ והוא נותר ללא הגנה.

סוגים שונים של לכה פוליאורטאן לפרקט

אם החלטתם לוותר על השמן וללכת על לכה טהורה, כדאי לדעת שגם לכות פוליאורטאן לעץ מגיעות במגוון גדול של שילובים, בהרכבים שונים ובתחליבים (אמולסיות) שונים, כאשר יש שני סוגים עיקריים של לכות לעץ – לכות פוליאורטאן ולכות על בסיס מים:

  • לכות פוליאורטאן – לכות המבוססות על חומרים פוליאורטנים (חומר חזק מאוד המורכב ממולקולות הדוקות במיוחד ועמידות מפני מים, ממיסים, שחיקה והשפעות אחרות), אשר חודרים עמוק לעומק העץ. הלכות האלו נחשבות ללכות חזקות, אך יש להן כמה חסרונות ברורים: קודם כל, הן נחשבות לפתרון פרימיטיבי, מהסיבה שהן פולטות גזים רעילים הפוגעים בסביבה. שנית, בעת המריחה הן פולטות ריח חריף מאוד ויש לעטות מסכה מיוחדת כשמשתמשים בהן. ולבסוף, הן מצהיבות עם הזמן ומאבדות את הגוון שלהן.
  • לכות על בסיס מים – לכה פוליאורטאן החלה לצאת מהשוק בעקבות הפגיעה שלה בסביבה, והחברות האירופאיות חיפשו תחליף אקולוגי יותר – וכך יצרו לכות על בסיס מים בשילוב עם פוליאורטאן, המספקות שכבת הגנה עדינה לפרקט ולעץ. לכה זו אינה פולטת גזים, אך עדיין נחשבת חזקה שכן לאחר שהיא מתייבשת והמים התנדפו, נשארת שכבת ההגנה שעושה שימוש באותם חומרים פוליאורטאנים עוצמתיים. לכות מהסוג הזה פחות טובות לעץ חיצוני, אך מעולות לעץ פנימי בכלל ולפרקט בפרט. כמו כן, הן מותירות צבע צלול לעץ, ולכן לכה שקופה על בסיס מים מתאימה בעיקר אם אתם רוצים לשמור על הצבע הטבעי של העץ.
  • לכות על בסיס מים ושמן – סוג נוסף משלב גם שמן, גם מים וגם פוליאורטאן. זו הבחירה הפופולרית למי שמעוניין בגוון האמבר החם והעשיר שהשמן מעניק לעץ, אך עדיין מעדיף להשתמש בלכה על בסיס פוליאורטאן. 

כדאי לדעת שאיכותה של לכה נקבעת בין היתר בזכות עמידותה. כדי לבדוק את איכות הלכה משתמשים במדד שנקרא RPM, בדיקה המראה כמה זמן ייקח עד שהלכה תשחק. הן לכות פוליאורטאן טהורות והן לכות המבוססות על מים יכולות להגיע בתור לכה אפוקסית, או בשמם האחר, לכות דו-רכיביות המורכבות ממסיס ומקשה. לכה אפוקסית לעץ היא לכה שהעמידות שלה לשחיקה היא כפולה ואפילו משולשת מלכה שהיא חד רכיבית, וכך גם ציון ה-RPM שלה.  

טיפים מנצחים לשימוש בלכה 

  • לפני שאתם מתחילים למרוח את הלכה, יש לנקות היטב את העץ ולוודא שאין עליו לכלוך, שומן, אבק וכדומה.

  • כאשר אתם מורחים את הלכה, חשוב להשתמש במברשת הנכונה. מומלץ להשתמש במרשת מסיבים טבעיים בעבור לכה המבוססת על שמן, ובמברשת עם סיבים סינתטיים עבור לכת פוליאורטאן או על בסיס מים. מומלץ לא להשתמש ברולר אלא במקרים ספציפיים, שכן רולר יכול ליצור בועות. ישנן עוד דרכים ליישם את הלכה על הפרקט – למשל,  חלק מהתכשירים מגיעים בצורת ספריי או משחות; אלו מתאימים בעיקר לאזורים שקשה להגיע אליהם, כמו חלקים מסוימים וקטנים ברהיטים, וכן לתחזוקה קבועה. 

  • שפכו מעט מהלכה לתוך מיכל נקי. אם תעבדו עם מיכלים נפרדים, תוכלו לוודא שהמברשת לא תלכלך את כל מיכל הלכה השלם שלכם עם אבק או לכלוך שהיא עלולה לאסוף במהלך המריחה.

  • אם אתם משתמשים בחומר על בסיס מים, הרטיבו קודם את הרהיט עם מטלית לחה כדי להעלות על פני השטח את סיבי העץ. לאחר שהוא מתייבש, שייפו אותו נייר זכוכית ורק לאחר מכן התחילו בהליך הגימור. 

  • בשלב הראשון, מומלץ לתרגל את העבודה עם הלכה על חתיכת עץ שאינה נראית או על פינה בבית, רק כדי לבדוק שהכל עובד כשורה. אל דאגה – גם אם פספסתם ונדרש תיקון, ניתן להוסיף שכבה נוספת של לכה (אך קודם לוודא שהשכבה הקיימת נקייה מאבק או לכלוך!). 

כמובן, לצד כל הטיפים האלו, יש לקרוא היטב את ההוראות על מכיל הלכה שרכשתם!

מחפשים לכה לפרקט עץ? אנחנו באירוקו נשמח לעמוד לרשותכם!

"אירוקו" היא חנות אינטרנטית מובילה המתמחה בפרקט ומוצרים הנלווים לו. חברת אירוקו משתמשת רק בחומרים האיכותיים ביותר בשוק של החברות המובילות, ביניהן bona, ויש לה עשרות שנים של ניסיון בהתקנה ותחזוקה של פרקטים וריצופים. אצלנו תמצאו מלאים של מגוון סוגי הלכות, בין אם לכה מבוססת על מים, לכה פוליאורטאן, לכה שמן ושילובים שונים, באיכויות שונות, בגוונים משתנים ובמחירים משתנים. 

אתם מוזמנים להציץ עכשיו בקטלוג המלא שלנו, ולהזמין את הלכה המתאימה לכם ישירות עד אליכם! לא בטוחים איזו לכה הכי טובה לעץ או לפרקט שלכם? צרו קשר עם המומחים שלנו, שישמחו לעמוד לרשותכם ולענות על כל שאלה.

אל תפספסו!

קופון 5% הנחה

על כל חומרי הניקיון לשבוע הקרוב בלבד!

סל קניות