איך מתקינים פרקט? סוגי התקנת פרקט וכלים יעודיים להתקנת הפרקט

כאשר אנחנו רוצים להתקין פרקט יש מספר דברים שכדאי לחשוב עליהם לפני שנתחיל הכנת השטח.
האם בכלל אפשר להתקין פרקט לבד או רק בעלי מקצוע יכולים לבצע זאת ?
סוגי ההתקנות יתרונות וחסרונות של כל סוג .

הכנת השטח להתקנת פרקט 

על מה כדאי לנו לחשוב לפני שנזמין פרקט, ואיך כדאי לנו להערך להתקנה:

השטח שאליו מיועד הפרקט , האם הרצפה ישרה או עקומה , האם יש שקיעות של אריחים , או לחילופין ריצוף ישן שמתפרק, בהחלט ניתן לתקן את זה לרוב בקלות , או פשוט להתקין את הפרקט על אריחי פילוס .

אם הוספנו חדר או איזור חדש בבית ולא נרצה להסתבך עם ריצוף מקדים , ארחי פילוס בהחלט יכולים בחלק מהמקרים לפתור לנו את הבעיות .

אם יש לנו שטיח כדאי להרים לפחות חלקית כדי לראות מה התשתית שיש לנו מלמטה , וכן להבין את יחסי הגובה בין השטיח שנוציא לבין הפרקט החדש שנשים . 

בכל מקרה אסור להתקים פרקט על שטיח , ישן , מספר סיבות . שטיח אינו משמש מצע נכון לפרקט , הוא רך מדי ועבה מדי , (גם השטיחים הכי דקים ) . 

דבר שני החיכוך בין הפרקט לשטיח מייצר חשמל סטטי ברמה גבוהה מאד , שעלול אפילו לשרוף מכשרי חשמל ובמיוחד מחשבים .

הכנת דלתות כשרוצים להתקין פרקט  . (בבית שיש בו כבר דלתות ) 

יש לבדוק את סוגי הדלתות ולהערך אליהן במיוחד אם אלו דלתות אלומיניום או מתכת , אבל גם דלתות איכותיות מעץ צריך לדעת שהמתקינים לא תמיד יודעים ויכולים לקצר אותן , וצריך להעשר באיש אלומיניום או נגר מקצועי של דלתות . כאשר מדובר על דלתות פשוטות רוב המתקינים יודעים לקצר אותן .

אם החלטתם להתקין את הפרקט גם בחלל המרכזי ויש לכם דלת ממד , יש אופציה לקצר את הדלת באופן מקצועי על ידי איש מוסמך שמכין את הדלת מחדש כך שתהיה תקנית לשעת חירום . 

פלדלת כניסה לבית לרוב שוב התקינים יודעים לקצר אבל יש מקרים בהם בכל זאת מומלץ להזמין איש פלדלת מקצועי , במיוחד אם יש לכם דלת כניסה מעוצבת . 

אם יש בריח תחתון , לא מומלץ לעשות חור בפרקט , אלא לדאוג לפירוק הבריח התחתון . 

בבית חדש , כדאי להצטייד מראש בפרקט המיועד שישמש כדוגמת גובה  לדלתות החדשות שיוזמנו . 

הכנת מגירות וארונות

המלצה גורפת לא לשים ארונות קבועים ולא ארונות מטבח על הפרקט .

שתי סיבות עיקריות : 

ארון קבוע או מטבח  " נועלים את הפרקט ולא נותנים לו את חופש העבודה הרצוי (התפשטות והתכווצות של הפרקט ) 

סיבה שניה במקרה של תקלה  או הצפה שקרתה בבית , לא נרצה לפרק את המטבח או את כל הארון בשביל לטפל בפרקט . 

לכן השיטה צריכה להיות כזאת , התקנת ארונות קבועים או מטבח ,ללא הפנל גימור למטה , התקנת הפרקט , ואז התקנת הפנל גימור של הארונות והמטבח , ולבסוף התקנת הפנל של הפרקט .

אם יש מגרות שנפתחות בארון למטה צמוד לרצפה , גם כאן כדאי לשים לב אם צריך לקצר להן את הדופן הקידמית 

יחד עם כל מה שאמרתי יש לפעמים אילוצים כמו למשל מתקינים שלא מוכנים לחזור פעמיים לאותו הבית או בעיות אחרות שנוצרות ,ואז אין לנו ברירה ונתקין את הארון על הפרקט . בבית ישן שיש בו כבר ארון ניתן לסגור יפה מסביב לארון עם פנל יעודי לארונות , פנל רבע עיגול . 

בחדרים בהם רוצים להתקין את הפרקט, כדאי לפנות את הציוד הקטן , ולייצר שטח עבודה הכי נוח שאפשר , יחד עם זאת את הדברים הגדולים ניתן בהחלט להזיז ימינה ושמאלה מבלי להוציא אותם מהחדר .

אם ניתן רצוי להסיר פנלים אבל אם לא כדאי להזמין פאנל מכסה  או כמו שחלק מהאנשים קוראים לו פנל כיסוי . תפקיד הפנל הזה הוא להסתיר את הפאנל הישן , העבודה איתו יותר מורכבת וכבר דורשת כלים יותר מקצועיים ,

אבל יש גם פנל כיסוי חלקי שבהחלט יכול לעזור וניתן בקלות לחיתוך ויכסה חלקית את הפנל הקיים. 

סוגי התקנות : ההתקנה הכי פשוטה נקראית התקנה צפה , או הנחה צפה, שבה הפרקט יושב על שכבת ספוג . מניחים שכבת ספוג על הרצפה ועל הספוג מתקינים את הפרקט . לגבי הספוגים המיועדים לפרקט זה שייך למאמר אחר .אחרי ששמנו את הספוג נתקין את הפרקט מעליו , שבעצם לוחות הפרקט רק מונחים על הספוג, אבל מחוברים בין אחד לשני. החיבור בין לוח ללוח מתבצע לרוב בשיטת הקליק , אבל עדין יש דגמים מסוימים במיוחד בעץ שאין להם חיבור בקליק, ואז יש צורך לשים דבק מיוחד לעץ בחיבור בין " הזכר לנקבה " . בעיקרון ההתקנה היא פשוטה וקלה , ניתן לצפות בסרטון .

בעיקרון אפשר לומר שהתקנת פרקט הרבה יותר קלה ופשוטה מהרכבה של ארון איקאה כך שאם יש לך ידים טובות , ויש לך קצת חוש טכני , תוכל בכמה שעות ועם כלי עבודה בסיסים להרכיב לבד את הפרקט בבית . 

יתרון ההתקנה הצפה של הפרקט: הקלות והפשטות , תוך מספר שעות יש רצפה חדשה בבית , 

העבודה לא מלכלכת אפשר במקום מסור להשתמש בגליוטינה לפרקט.

האפשרות לייצר בידוד יותר טוב לרצפה קרה , וגם לבודד רעשים , זה ניתן לבחור על ידי התשתיות השונות לפרקט.

כדאי לחשוב גם על הפנלים היושבים מסביב לפרקט ותמיד עדיף לבחור פנל מלבני שיותר קל לחיתוך וגם ניתן להסתדר איתו בלי מסור זוית הרבה פעמים. במיוחד בפינות הפנימיות .

הנחה צפה מיועדת לכל סוגי הפרקט למינציה ,SPC ופרקט נגד מים ופרקט LVT . 

פרקט עץ ניתן להתקין גם בהדבקה וגם בהנחה צפה . 

יתרונות ההתקנה בהדבקה של הפרקט עץ , העץ פחות עובד ,מתפשט ומתכווץ , במקרה של תקלה בלוח אחד ניתן להחליף יותר בקלות , והכי חשוב אם יש לנו חימום תת רצפתי מעבר החום הרבה יותר טוב ללא ספוג .

ניתן להתקין ברצף ללא ספים שטחים הרבה יותר גדולים .

היום יש שיטה קלה יחסית להתקנה בהדבקה שגם לא מצריכה מיומנות מיוחדת , פשוט במקום הספוג נזמין נקניקי דבק ואקדח נקניקים ניתן לראות כאן  בקישור המצורף כמה קל להדביק את הפרקט (נכון לפרקט עץ או למדרגות . ( במדרגות כדאי גם להדביק את הלמינציה .

איך מדביקים פרקט עץ   

כל שאר ההנחיות הם בדיוק כמו בהנחה צפה , שמירת מרווחים נכונים מהקירות , הצמדת הלוחות ,וסגירה עם הפנלים . ה כלי שמאד חשוב בהתקנת הפרקטים , בכל סוגי הפרקטים , ובכל סוגי ההתקנות, למעשה לא כלי אלה ערכה , זאת הערכה שמכילה בתוכה שלושה דברים , לום יעודי כשרוצים להתקין את הלוחות הפרקט הקרובים  לקיר , בלוק דפיקה שעליו דופקים בזמן חיבור הלוחות מבלי לפגוע בלוח הפרקט , וכמות מרוחונים שניתן לתמרן איתם ליד הקירות ולייצר את המרחק הנכון לפרקטים בזמן ההתקנה . 

ערכה להתקנת פרקט 

לסיכום הענין 

1.התקנת פרקט אינה כל כך מורכבת ובהחלט יכולה להתבצע על ידי כל אחד , יחד עם זאת הייתי ממליץ שאם   רוצים להתקין בכל הבית כן להשתמש בשירותי מתקין מקצועי .

2. כדאי לרכוש פרקט במקום מקצועי , גם אם מתקינים לבד , כשיש מקום מקצועי ואנשי המכירות גם יודעים את עבודת ההתקנה הם בהחלט יודעים לתת לכם טיפים שיעזרו ויקלו את העבודה מאד .

3. הכנת השטח להתקנת פרקט חשובה מאד אם מתקינים לבד וגם אם משתמשים בשירותי מתקין מקצועי , במקרה והחלטתם לקחת מתקין כדאי לידע אותו בכל מה שיש בבית בבית וכל העבודה ההקפית כדי להימנע מעלויות שלא צפיתם .

before
השאירו פרטים ונחזור אלכם

סל קניות