המדריך השלם לניקיון פרקט – הסוד לאריכות ימי הפרקט

התקנת פרקט פותחת פרק חדש בהרגלי הניקוי והתחזוקה של הבית: מעבר לשיטות קלילות יותר – יש שיטענו, וללא ספק חסכוניות יותר במים.

טיפול ברצפת פרקט כולל מספר מרכיבים: א. מייד עם ההתקנה – הרכבת חומרי הגנה רכים בתחתית הריהוט, לשם הגנה על הפרקט מפני שריטות. ב. ניקוי שוטף – בעזרת חומר ניקוי מיוחד לפרקטים מדולל במים ומטלית לחה סחוטה. ג. תחזוקה תקופתית – מריחת פוליש או חומר רענון לשימור פני הפרקט.

תחזוקה נכונה של הפרקט תאריך את משך החיוניות שלו ותאפשר ליהנות ממנו לאורך תקופה מרבית.

 

אורך החיים של פרקט עץ לעומת למינציה

למינציה איכותית עשויה להחזיק מעמד 8-10 שנים בממוצע. במשך הזמן יופיעו סימני בלאי (השחרה, תפיחה), בעיקר בחיבורים בין הלוחות כתוצאה מחדירת לחות.

פרקט עץ איכותי יכול להתקיים עשרות שנים. ניתן לשמרו על-ידי טיפול תקופתי נאות ולחדשו אם צריך לאחר 12-15 שנים על-ידי ליטוש וחידוש הגימור.

 

מוצרי הגנה משריטות

למניעת שריטת הפרקט בעת הזזת רהיטים, נהוג להתקין עליהם פריטי הגנה מיוחדים לפרקט העשויים מחומרים רכים כגון לבד קשיח, צמר לבד וגומי. רכיבים אלו מאפשרים לרהיט להחליק על פני הפרקט מבלי להזיק לו. ניתן לרכוש מדבקות לבד הגזורות בצורות ובמידות שונות, וכן בורגי לבד, המיועדים להדבקה על רגלי כסאות, שולחנות, ספות וכד’ (פריטים ייעודיים לפרקט המיובאים לארץ – מוצרי חברת Fix-O-Moll הגרמנית).

לכיסאות משרדיים ולשידות ניתן להתאים גלגלי גומי במקום הגלגלים המקוריים: בזכות רכותם וגמישותם הם נעים מעל גרגרי אבק ולכלוך ללא שחיקת הפרקט.

 

הגנה מפני לחות

לקראת התקנת פרקט בבית חדש או בית שהוחלפה בו הרצפה – מומלץ לבצע מדידת לחות במשטח המיועד, ולדאוג לייבוש הלחות במידת הצורך לפני ההתקנה (חשוב במיוחד בדירות עם חימום תת-רצפתי).

נוזלים שנשפכו על הפרקט – חשוב לנגב סמוך למגעם עם הרצפה (במיוחד כשמדובר בלמינציה, כדי למנוע ספיגת הלחות אל תוך הלוחות).

אם מתגלה נזילה בצנרת בסביבת הפרקט, יש לתקנה ללא דיחוי ולבדוק את מצב הפרקט – יתכן שנדרש להסיר חלק ממנו על מנת לייבשו.

 

חומר לניקוי יומיומי

קיים סבון מיוחד לפרקט עץ בגימור שמן, וסבון המתאים לפרקט עץ בגימור לכה וללמינציה.

תהליך הניקוי: 1. שאיבת אבק או טאטוא. 2. ניעור מיכל הניקוי ומהילת החומר במים בהתאם להוראות על האריזה (לרצפה מלוכלכת מאוד – ריכוז גבוה יותר). 3. ניקוי לאורך לוחות הפרקט (לאורך סיבי העץ), תוך שימוש בסמרטוט שאינו מותיר סיבי חוט.

חשוב: 1. הרצפה צריכה להיות לחה ולא רטובה – למניעת נזק לעץ, לכן יש להשתמש בסמרטוט לח ובשום אופן לא לשפוך מים. ברצפת למינציה – יש לסחוט היטב את הסמרטוט, כדי להימנע מחדירת לחות אל חיבורי הלוחות. 2. אין להשתמש בחומרי ניקוי חזקים, למניעת נזק לחומרי הגימור של הפרקט.

 

חומרי תחזוקה (לא הכרחי)

פוליש – אחת לתקופה לפי הצורך – למרוח בעזרת סמרטוט על רצפה נקייה ויבשה, ולהמתין 30 דקות לפחות לפני הזזת הרהיטים למקומם. רצפה עם פוליש ניתן לנקות בעזרת סבון לפרקט או בעזרת פוליש מדולל במים, אם מלוכלכת מאוד – יש לבצע ניקוי יסודי בעזרת “פוליש רמובר” ואז למרוח שכבת פוליש חדשה.

פוליש רמובר – מיועד להסרת פוליש ישן מפרקט, וכן מסיר סימנים שחורים מהזזת מכשירים וכד’. יש למרוח את הנוזל המדולל (לפי ההוראות על האריזה) בעזרת סמרטוט באופן אחיד על הרצפה ולהניח לתמיסה לעבוד כ-5 דקות. יש לקרצף את הרצפה בעזרת מטלית או מכונה מתאימה, להסיר את הלכלוך, ולשטוף במים נקיים. חשוב להשתמש בכמות מינימאלית של מים, ועם זאת – להסיר את כל החומר, כך שלא יפגע בשכבת הפוליש החדשה.

פרשן אפ – מיועד להחיות את מראהו של פרקט שרוט וחסר ברק ולחדש את שכבת ההגנה מפני שחיקה. המשטח צריך להיות נקי וללא פוליש. יש למרוח שכבה אחת של החומר באופן אחיד בעזרת מטלית רכה, ולהמתין לייבוש לפחות 30 דקות לפני הזזת הריהוט למקומו. רצפה עם פרשן אפ ניתן לנקות בסבון לפרקט מדולל במים, בעזרת מטלית סחוטה. ניתן להשתמש בחומר לרענון רצפת למינציה, וכך ליצור שכבת הגנה גם על האזור הרגיש – חיבורי הלוחות.

 

אם ביתכם “מרופד” בחיפוי פרקט ורצונכם לשמר את מראהו לאורך זמן – כל שעליכם לעשות הוא לטפל בו בהתאם, כך שייחסכו פגעי לחות ושחיקה, להנאתכם.

D791D7A8D795D7A0D7A9D798D799D799D79F-D798D799D7A7-3-e1512637117366-640x540-1
השאירו פרטים ונחזור אלכם

סל קניות